Potem widać mięso ze skokiem rdr. Na kolejnych miejscach są używki, środki higieny osobistej i art. dla dzieci – ze wzrostami rdr. Następna w tabeli jest chemia gospodarcza, która zdrożała rdr. Pod koniec styczniowego zestawienia uplasowały się dodatki spożywcze (musztardy, ketchupy, majonezy itd.) ze wzrostem rdr.
Na ceny mięsa i wędlin wpływa głównie wzrost kosztów hodowli zwierząt. Do tego dochodzi kwestia relacji popytu i ceny, która ma istotne znaczenie zwłaszcza dla ryb” – analizuje ekspert z Uniwersytetu WSB Merito. „Na ceny owoców, tak jak warzyw, mają ogromny wpływ warunki pogodowe, które panowały w tym roku w całej Europie i nie tylko. Ogólna sytuacja wskazuje raczej na utrzymanie się wysokich cen w tej kategorii, a nawet – na znaczne wzrosty, szczególnie w ostatnich miesiącach 2024 roku oraz w I kw.
Następne w rankingu są środki higieny osobistej, które zdrożały średnio o 5,1% rdr. W maju ich ceny poszły w górę rdr. O 3,1%, a w kwietniu – o 4,1% rdr. Widać zatem, że dynamika wzrostu cen w Chiny mówią że polityka pieniężna będzie precyzyjna i silna tej kategorii zaczyna rosnąć.
“Rz” podaje, że z indeksu wynika również, że najmocniej drożejącą kategorią tym razem są ponownie słodycze i desery, ze wzrostem na poziomie 10,4 proc. – Wysokie ceny słodyczy są pochodną cen surowców, z których są produkowane, czyli kakao FCA aby rozpocząć śledztwo w zakresie konkurencji danych i cukru. W 2024 roku ceny kakao na światowych rynkach rosły w niespotykanym do tej pory tempie.
Łącznie zestawiono przeszło ponad 86 tys. Cen detalicznych z blisko 41 tys. Sklepów należących do 60 sieci handlowych. W październiku najbardziej podrożały warzywa – o 11,1% r/r. Na drugiej pozycji w zestawieniu są słodycze i desery ze wzrostem o 10,4% r/r, zaś na trzeciej – owoce ze średnim wzrostem o 9,9% r/r. Czwarte w rankingu są produkty sypkie (cukier, mąka, sól itd.), które podrożały o 7,8% r/r, zaś piąte – nabiał z podwyżką o 7,2% r/r.
W 2024 roku ceny kakao na światowych rynkach rosły w niespotykanym do tej pory tempie, podobnie zresztą jak cukru. A przecież mieliśmy do czynienia również ze znacznym wzrostem kosztów na rynku mleczarskim, przekładającym się na wzrost cen masła i mleka. „Tempo wzrostu cen produktów z tej kategorii wyraźnie spada. Jednak ta sytuacja raczej nie utrzyma się długo.
Oto liczby, które wylosowano 25 lutego 2025 roku. Szykują się zmiany w Prawie lotniczym. Zgodnie z projektem, personel lotniczy i pokładowy mógłby być poddawany badaniom na obecność alkoholu i innych działających podobnie substancji. Z kolei kary za niewykonanie poleceń mają pójść w górę. Elon Musk, będący pomysłodawcą tej inicjatywy, zapowiadał, że brak odpowiedzi będzie podstawą do zwolnienia z pracy.
Miesięczna dynamika będzie spadać, ale dużą zmianę zobaczymy dopiero pod koniec roku. Kryzys inflacyjny jeszcze się nie skończył. Na razie ceny będą rosły także miesiąc do miesiąca – uważa dr Piotr Arak z VeloBanku. „W przypadku wielu kategorii, w tym m.in. Art. higienicznych i karm, mamy do czynienia z efektem bazy. Ogromny, zeszłoroczny wzrost cen spowodował, że obecnie widzimy realne wyhamowanie podwyżek rdr.
Decydujące znaczenie mają ceny gazu i energii. Istotna jest też presja na podwyżki płac. Do tego dochodzi niedobór wykwalifikowanych piekarzy – zwraca uwagę dr Robert Orpych.
Na drugiej pozycji w zestawieniu są słodycze i desery ze wzrostem o 10,4% rdr. We wrześniu były czwarte w całym rankingu Nba zakłady Odds Story i podrożały o 8,6% rdr. W październiku najbardziej podrożały warzywa – o 11,1% rdr. We wrześniu też były liderem w rankingu drożyzny, ale ich ceny wzrosły wtedy o 10,8% rdr. „Obecnie w Polsce mamy jeden z najwyższych wskaźników inflacji w Europie. Sytuacja ta jest efektem znaczącego wzrostu cen energii i braku działań mających z jednej strony wspomóc przedsiębiorstwa, a z drugiej – spowolnić inflację.
Leave a Reply